Rubriken ovan är ett fint och mycket gammalt uttryck och beskrivs som ett idiomatiskt uttryck för att uttrycka förvåning eller glädje över att få syn på någon eller något.
Enligt språkforskare som Bertil Molde syftar ”norra” på det vänstra ögat. Uttrycket kommer från äldre tider då väderstrecket i gammal tradition räknades utifrån att man vände sig mot öster (solens uppgång). Med ansiktet mot öster hamnar norr till vänster. I vardagligt tal används frasen helt enkelt som ett skämtsamt eller ålderdomligt utrop för en överraskande syn.
Här följer några små exempel på webartiklar som kan vara intressanta att ta del av.
I Konkurrensverket nyhetsbrev finner vi följande:
Ny nationell webb för att stödja arbetet mot korruption och otillåten påverkan
En ny webbplats – antikorruption.se – som samlar kunskap och stöd mot korruption och otillåten påverkan i hela den offentliga förvaltningen har lanserats. Målgruppen är tjänstepersoner inom statliga myndigheter, regioner och kommuner men informationen kan även vara till nytta för näringslivet, politiska beslutsfattare, journalister med flera.
Sidan är en del av ett större samarbete mellan myndigheter, bland annat Konkurrensverket, för att motverka korruption. Antikorruption.se förvaltas och utvecklas av Statskontoret. Läs mer här.
* * *
I Jordbruks- och livsmedelsnyheter från RISE, Research Institutes of Sweden hittar vi:
Innovation sker inte av sig själv
Vi pratar ofta om behovet av ökad hållbarhet, stärkt beredskap och en mer konkurrenskraftig svensk livsmedelssektor. Samtidigt kräver verklig förändring mer än goda ambitioner. Den kräver att vi vågar utforska det osäkra och att vi på riktigt investerar i forskning, utveckling och innovation. Läs hela artikeln här.
* * *
Hållbarhetsnytt september 2026 från Region Stockholm innehåller flera intressanta artiklar, däribland denna:
Ny metod sparar dricksvatten
Att bygga tunnelbana innebär inte bara att spränga berg och lägga spår. På vägen uppstår smarta idéer. De återkommande larmen om vattenbrist och bevattningsförbud gjorde att de som arbetar med utbyggd depå i Högdalen började fundera – hur kan man hantera vattnet som läcker in i tunnlarna på ett bättre sätt? Nu vattnas ny växtlighet i Hökarängen med tunnelvatten. Läs artikeln och hela septembernumret här.
* * *
Offentliga Affärer har fått två nya röster inom offentlig upphandling, Paula Hägg och Anna Sverresdotter, jurister och upphandlingskonsulter på Colligio AB, som kontinuerligt kommenterar aktuella upphandlingsfrågor.
Made in Europe: Är det slut på den upphandlingsrättsliga neutraliteten?
Under många år har offentlig upphandling byggt på en relativt enkel idé. Det offentliga ska köpa det som bäst motsvarar verksamhetens behov, på ett öppet och konkurrensutsatt sätt. Vem som levererar varan eller tjänsten har i princip varit mindre viktigt än vad som levereras och på vilka villkor. Nu kan den utgångspunkten vara på väg att förändras. Läs hela artikeln här.